Novinky

Za prvý prázdninový mesiac pribudlo 18 000 pracovných ponúk, o 15 % viac ako vlani

Od začiatku roka 2021 ponúkol pracovno-poradenský portál Internetový sprievodca trhom práce (ISTP.sk) 120 000 voľných pracovných miest so slovenským miestom výkonu práce, počet pracovných príležitostí sa v porovnaní s rokom 2020 zvýšil o 12 %.  

Situácia na trhu práce sa od začiatku roka zlepšuje. Kým v januári bolo na portáli ISTP.sk evidovaných 12 000 nových voľných miest, za júl to bolo už 18 000 pracovných príležitostí, čo predstavuje nárast o 50 %.


V poslednom júlovom týždni prekročil počet nových voľných miest hranicu 5 200, čo je druhý najlepší výsledok v tomto roku po druhom júnovom týždni, kedy počet nových ponúk atakoval hranicu 6 400. Za mesiac júl bolo evidovaných o 15 % viac ponúk, ako tomu bolo vlani.


Medziročné porovnanie vývoja nových voľných pracovných miest (VPM) za posledné dva mesiaceVývoj týždenných prítokov nových pracovných miest v roku 2021


Najviac šancí sa zamestnať prostredníctvom portálu ISTP.sk prináša už tradične pracovná oblasť strojárstvo (vrátane výroby motorových vozidiel), ktorá ponúkla za posledný mesiac 3 600 nových pracovných príležitostí, čo predstavuje 20 % zo všetkých nových ponúk. Dobrá situácia je aj v stavebníctve (1 800 ponúk) a technických a manuálnych prierezových zamestnaniach (1 700).


Prítok nových voľných pracovných miest za júl podľa pracovných oblastí (TOP 10)


Z pohľadu zamestnaní prevažujú ponuky na operátorov v strojárskej výrobe (2 000 nových ponúk), ktorí sa spoločne s vodičmi nákladných automobilov a kamiónov dlhodobejšie udržujú na popredných miestach.

Prítok nových voľných pracovných miest za júl podľa zamestnaní (TOP 10)Za mesiac júl vzniklo najviac pracovných príležitostí v Bratislavskom kraji, ktorý ponúkol 3 400 voľných miest, oproti júnu ale ide o pokles o 17 %. Z okresov sú na tom najlepšie Bratislava, Nitra a Dunajská Streda.


Prítok nových voľných pracovných miest za júl podľa krajov


Prítok nových voľných pracovných miest za júl podľa okresov (TOP 10)


Firmy si cenia samostatnosť, komunikáciu a manuálnu zručnosť

Zamestnávatelia uvádzajú v pracovných inzerátoch na portáli ISTP.sk najčastejšie požiadavku na stredné odborné vzdelanie (výučný list). Tento stupeň vzdelania bol uvedený takmer v každom druhom inzeráte (49 %). 33 % inzerátov požaduje úplné stredné odborné vzdelanie s maturitou a vysokoškolské vzdelanie je uvedené taktiež približne v každom treťom inzeráte (31 %).

Každý druhý inzerát nemá uvedenú požiadavku na odbornú prax alebo ju nepožaduje. Ak zamestnávatelia prax požadujú, ide zväčša o jednoročnú a dvojročnú prax. Ak zamestnávatelia uvedú v inzerátoch, že je práca vhodná aj pre absolventov, ide zväčša o čašníkov, kuchárov, operátorov v strojárskej výrobe, skladníkov a predavačov. V prípade inzerátov vhodných aj pre zdravotne postihnutých občanov ide o zamestnania upratovačka, kuchár, finančný agent, obchodný zástupca a strážnik.

Zaujímavosťou je, že v každom štvrtom inzeráte na portáli ISTP.sk je uvedená požiadavka na vodičské oprávnenie skupiny B.

Zo všeobecných spôsobilostí si zamestnávatelia najviac cenia samostatnosť, komunikáciu (jednanie s ľuďmi) a manuálnu zručnosť. Z osobnostných predpokladov je to spoľahlivosť, komunikatívnosť a precíznosť (presnosť).


Najlepšie zarobíte v IT a telekomunikáciách

Zamestnávatelia musia pri inzercii pracovných ponúk od roku 2018 uvádzať základnú zložku mzdy (hrubá mzda bez osobného ohodnotenia, príplatkov). Vychádzajúc z priemeru všetkých súm základnej zložky mzdy, ktoré sú v inzerátoch uvedené (hlavný aj vedľajší pracovný pomer, práce na dohodu či živnosť), najlepšie zarobia zamestnanci, ktorí si na portáli ISTP.sk nájdu prácu v oblastiach IT a telekomunikácie (priemerne 1 645 eur), veda a výskum (1 363 eur) a zdravotníctvo (1 291 eur).


Priemerná výška základnej zložky mzdy v hrubom v eur uvádzaná v inzerátoch (TOP 10)


Pripravil Pavol Hudec – TREXIMA Bratislava, spol. s r.o. na základe údajov pracovného portálu ISTP