Novinky

Portál ISTP ponúka 5 000 pracovných ponúk pre ukrajinských uchádzačov o prácu

Už uplynul jeden rok, odkedy Rusko začalo svoju inváziu na Ukrajine. Mnohí Ukrajinci tak museli opustiť svoje domovy a hľadať pomoc v okolitých krajinách. Štatút dočasného útočiska má na Slovensku už 110 000 Ukrajincov, z toho okolo 30 000 našlo u nás aj prácu. Pracovno-poradenský portál Internetový sprievodca trhom práce (ISTP.sk) ponúkol pomocnú ruku všetkým Ukrajincom, ktorí si na Slovensku začali hľadať prácu.

Zamestnávatelia inzerujúci na ISTP majú možnosť označiť inzeráty, ktoré sú vhodné aj pre ukrajinských uchádzačov o prácu. Aktuálne ide o takmer 5 000 voľných pracovných miest. Pre ukrajinských študentov pokračujúcich v štúdiu na slovenských školách portál ponúka viac ako 300 brigád.

Najviac ponúk vhodných aj pre Ukrajincov je v pracovných oblastiach strojárstvo (vrátane výroby motorových vozidiel), stavebníctvo, technické a manuálne prierezové zamestnania, logistika, skladovanie a poštové služby a gastronómia. Z pohľadu pozícií prevažujú operátori v strojárskej výrobe, vodiči nákladných automobilov a kamiónov, manipulační pracovníci, elektrikári, zvárači, upratovačky, kuchári či čašníci.

Najvyššiu šancu nájsť si  novú prácu majú ukrajinskí uchádzači o prácu v Bratislave, Nitre, Nových Zámkoch, Malackách, Žiline a Košiciach.

Zamestnávatelia nemajú na ukrajinských uchádzačov vysoké požiadavky ohľadne vzdelania. Najviac inzerátov vhodných aj pre Ukrajincov obsahuje požiadavku na stredné odborné alebo základné vzdelanie. Zamestnávatelia ponúkajú predovšetkým pracovný pomer na neurčitý čas alebo určitú dobu s priemernou základnou zložkou mzdy na úrovni 1216 eur a z cudzích jazykov vyžadujú predovšetkým nemčinu alebo angličtinu. 64 % pracovných ponúk nevyžaduje odbornú prax.

Ukrajinskí uchádzači môžu naďalej na portáli ISTP vyplniť aj dotazník záujmu o prácu na Slovensku, čím zvýšia svoju šancu, že ich s ponukou práce oslovia slovenskí zamestnávatelia. Z dotazníkových údajov od viac ako 4 000 Ukrajincov vyplýva, že majú najväčší záujem o manuálne práce, obchod, sociálne služby, potravinárstvo, administratívu či gastronómiu. Najčastejšie hľadajú prácu v Bratislave, Košiciach, Nitre, Prešove a Trnave. 38 % z nich ovláda angličtinu a 23 % už aj slovenčinu. Až 70 % ukrajinských uchádzačov o prácu, ktorí vyplnili dotazník na ISTP, má vysokoškolské vzdelanie.


Viac informácií: Pavol Hudec I Mobil: 0948 123 390 I Email: [email protected]