Novinky

Počet pracovných ponúk po Novom roku rástol, január ich ale priniesol o 40 % menej ako vlani

V priebehu roka 2020 ponúkol pracovný portál Internetový sprievodca trhom práce (ISTP.sk) necelých 190-tisíc voľných pracovných miest so slovenským miestom výkonu práce, počet pracovných príležitostí sa ale v porovnaní s rokom 2019 znížil o 22 %.  

Situácia na trhu práce sa po vianočnom a novoročnom období mierne zlepšila. Kým v decembri bolo na portáli ISTP.sk evidovaných 9 000 nových voľných miest, za január to bolo už 12 000 pracovných príležitostí, čo predstavuje nárast o 33 %.

V druhom januárovom týždni prekročil počet voľných miest hranicu 3 800, čo sa naposledy podarilo predposledný októbrový týždeň, kedy bolo na portáli evidovaných 4 700 nových ponúk. Posledný januárový týždeň priniesol prítok 3 000 pracovných miest, čo predstavuje medziročný pokles o 29 %. Naposledy bola podobná situácia vlani na prelome novembra a decembra. Za mesiac január bolo evidovaných o 40 % menej ponúk, ako tomu bolo vlani.


Najviac šancí sa zamestnať prostredníctvom portálu ISTP.sk prináša už tradične pracovná oblasť strojárstvo (vrátane výroby motorových vozidiel), ktorá ponúkla za posledný mesiac 2 500 nových pracovných príležitostí, čo predstavuje 21 % zo všetkých nových ponúk. Dobrá situácia je aj v stavebníctve (1 400 ponúk) a doprave (1 200).Z pohľadu zamestnaní prevažujú ponuky na vodičov nákladných automobilov a kamiónov a montážnych pracovníkov (operátorov) v strojárskej výrobe, kde je u oboch zamestnaní evidovaných viac ako 1 100 nových pracovných miest.Za mesiac január vzniklo najviac pracovných príležitostí v Bratislavskom kraji, ktorý ponúkol 2 800 voľných miest, oproti decembru ide o nárast o 75 %. Z okresov sú na tom najlepšie Bratislava, Nitra a Žilina. 

Firmy požadujú stredoškolské vzdelanie a privítajú vodičský preukaz

Zamestnávatelia uvádzajú v pracovných inzerátoch na portáli ISTP.sk najčastejšie požiadavku na stredné odborné vzdelanie (výučný list). Tento stupeň vzdelania bol uvedený takmer v každom druhom inzeráte (46 %). 33 % inzerátov požaduje úplné stredné odborné vzdelanie s maturitou. Vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa je uvedené približne v každom piatom inzeráte.

Každý druhý inzerát nemá uvedenú požiadavku na odbornú prax alebo ju nepožaduje. Zamestnávatelia sú ochotní prijať absolventov na nové pracovné miesta hlavne v zamestnaniach operátor v strojárskej výrobe, kuchár (okrem šéfkuchára), skladník, obchodný zástupca a čašník.

Zaujímavosťou je, že v každom štvrtom inzeráte na portáli ISTP.sk je uvedená požiadavka na vodičské oprávnenie skupiny B.

Zo všeobecných spôsobilostí sú najviac cenené komunikácia (jednanie s ľuďmi), samostatnosť a manuálna zručnosť. Z osobnostných predpokladov je to spoľahlivosť, komunikatívnosť a precíznosť (presnosť).

Najlepšie platené pozície ponúka oblasť IT a telekomunikácie

Zamestnávatelia musia pri inzercii pracovných ponúk od roku 2018 uvádzať základnú zložku mzdy (hrubá mzda bez osobného ohodnotenia, príplatkov). Vychádzajúc z priemeru všetkých súm základnej zložky mzdy, ktoré sú v inzerátoch uvedené (hlavný aj vedľajší pracovný pomer, práce na dohodu či živnosť), najlepšie zarobia zamestnanci, ktorí si na portáli ISTP.sk nájdu prácu v oblastiach IT a telekomunikácie (priemerne 1 604 eur), veda a výskum (1 488 eur) a manažment, podnikové financie, účtovníctvo, kontrola a štatistika (1 303 eur).

Pripravil Pavol Hudec – TREXIMA Bratislava, spol. s r.o. na základe údajov pracovného portálu ISTP

Foto: Shutterstock