Novinky

Najväčšiu šancu zamestnať sa máte ako vodič alebo kuchár

O koho majú slovenskí zamestnávatelia najväčší záujem? Najviac inzerovanými pracovnými ponukami na portáli ISTP.sk sú vodič, operátor vo výrobe, kuchár, čašník/barman, predavač a obchodný zástupca.

Z inzerovaných ponúk vyplynulo, že zamestnávatelia hľadajú zamestnancov najmä pre pracovné oblasti gastronómia; obchod, marketing a reklama; strojárstvo (vrátane výroby motorových vozidiel); technické a manuálne prierezové zamestnania a stavebníctvo.

Pokiaľ ide o regionálny aspekt, zamestnávatelia ponúkajú voľné pracovné miesta predovšetkým v okresoch Bratislava, Žilina, Trnava, Poprad a Banská Bystrica.

Počet inzerátov prekonáva hranicu 10 000

Aktuálne je v systéme ISTP registrovaných 17 500 zamestnávateľov, z toho 3 500 má aktuálny aspoň jeden inzerát pracovnej ponuky. Počet inzerátov, ktoré zamestnávatelia elektronicky nahlásili priamo cez svoje konto v ISTP, presahuje hranicu 7 500. Ďalších cca 2 500 inzerátov pracovných ponúk sa zobrazuje v ISTP zo zdrojov úradov práce, sociálnych vecí a rodiny, kde majú zamestnávatelia stále možnosť využiť pôvodný systém inzercie prostredníctvom tlačenej nahlášky.

Počet pracovných ponúk na portáli ISTP.sk vzrástol v porovnaní s januárom 2015 dvojnásobne. Rekord v počte inzerátov pracovných ponúk bol dosiahnutý v mesiaci november 2015, kedy zamestnávatelia nahlásili takmer 10 400 pracovných ponúk. Na prelome rokov 2015/2016 došlo k prirodzenému poklesu v dôsledku vianočného a novoročného obdobia, ale v mesiaci marec 2016 už počet inzerátov pracovných ponúk opäť prekonáva hranicu 10 000.

Úspešné dva roky

Už sú to vyše dva roky, odkedy ISTP (dostupný na www.istp.sk) poskytuje pre zamestnávateľov bezplatnú inzerciu pracovných ponúk a uchádzačom o prácu umožňuje sprístupniť svoj osobný profil zamestnávateľom. Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny priniesli jedinečné spojenie tých, ktorí sa pre trh práce pripravujú, tých, ktorí im v príprave na povolanie pomáhajú, všetkých, čo hľadajú prácu alebo túžia v pracovnom živote po zmene a zamestnávateľov, ako tvorcov pracovných príležitostí.

Zdroj: www.istp.sk