Novinky

Pracovné ponuky pre absolventov

Portál ISTP prináša 10 tisíc pracovných ponúk vhodných aj pre absolventov. Priemerná mzda je na úrovni 1 146 eur.

Mnohí absolventi stredných a vysokých škôl využili letné prázdniny na zaslúžený oddych. V priebehu prvého septembrového týždňa sa však musia prihlásiť do evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade práce alebo nastúpiť do práce. Pracovno-poradenský portál Internetový sprievodca trhom práce (www.istp.sk) aktuálne eviduje viac ako 10 000 pracovných ponúk, v ktorých zamestnávatelia uviedli, že sú vhodné aj pre absolventov.

Najviac šancí na novú prácu pre absolventov ponúkajú pracovné oblasti strojárstvo, vrátane výroby motorových vozidiel (2300 voľných pracovných miest), technické a manuálne prierezové zamestnania (1600), bankovníctvo, poisťovníctvo, finančné služby a reality (1500) a obchod, marketing a reklama (1200). Z pohľadu zamestnaní ide o operátorov v strojárskej výrobe (1110), administratívnych pracovníkov v oblasti štatistiky, finančníctva a poisťovníctva (600) a pomocných pracovníkov vo výrobe (500).

Priaznivá situácia z pohľadu pracovných ponúk pre absolventov je v Nitrianskom (1800), Bratislavskom (1800) a Žilinskom kraji (1600), dostatok voľných pracovných miest je v okresoch Bratislava, Nitra a Košice.

Zamestnávatelia ponúkajú absolventom na portáli ISTP predovšetkým pracovný pomer na neurčitý čas alebo určitú dobu s priemernou základnou zložkou mzdy na úrovni 1146 eur. Najlepšia situácia je v Banskobystrickom (1200 eur) a Bratislavskom kraji (1197 eur). Na porovnanie priemerná mzda zo všetkých inzerátov na ISTP je 1232 eur. Absolventi, ktorí sa zamestnajú na dohodu, zarobia priemerne 1032 eur, pri kratšom pracovnom pomere ide o sumu 572 eur.

Absolventom na nájdenie novej práce častokrát postačuje stredné odborné vzdelanie (výučný list). Tento stupeň vzdelania je na portáli ISTP uvedený v každom druhom inzeráte. 44 % inzerátov požaduje úplné stredné odborné vzdelanie s maturitou, vysokoškolské vzdelanie je uvedené v 41 % prípadov. Zamestnávatelia najčastejšie hľadajú absolventov, ktorí vyštudovali odbory zo skupiny potravinárstvo, textil a odevníctvo a stavebníctvo, geodézia a kartografia.

Z cudzích jazykov vyžadujú firmy predovšetkým angličtinu a nemčinu, z digitálnych zručností si cenia prácu s Excelom, Wordom a PowerPointom. Zamestnávatelia uvádzajú v inzerátoch aj požiadavky na komunikáciu (jednanie s ľuďmi), samostatnosť, tímovú prácu, manuálnu zručnosť, spoľahlivosť, cieľavedomosť či precíznosť (presnosť). Vo vybraných prípadoch vyžadujú od absolventov aj certifikát, ide najčastejšie o zdravotný preukaz (preukaz na prácu s potravinami), preukaz obsluhy motorových vozíkov alebo osvedčenie elektrotechnika. V každom štvrtom inzeráte je uvedená požiadavka na vodičské oprávnenie skupiny B.

Firmy sa častokrát snažia získať kvalitných uchádzačov z radov absolventov aj uvádzaním viacerých benefitov v inzerátoch. Najčastejšie ide o flexibilný pracovný čas, zvýhodnené príspevky na stravovanie, zabezpečené ubytovanie, dovolenku nad rámec Zákonníka práce, príspevok na cestovanie do práce a 13. plat.

Všetky aktuálne pracovné ponuky nielen z oblasti vzdelávania nájdete na www.istp.sk


Viac informácií: Pavol Hudec I Mobil: 0948 123 390 I Email: [email protected]