Novinky

Fleet manažér alebo garážmajster? Pozrite sa, ako absurdné názvy prikrášľujú pracovné pozície

Orientovať sa medzi ponukami voľných pracovných miest len na základe názvu by bolo veľkou chybou. V mnohých prípadoch sa pozície s totožným názvom odlišujú náplňou práce. Existujú aj prípady, kedy aj honosne a odborne nazvaná pracovná pozícia môže skončiť zakladaním papierov a varením kávy. Napríklad taký Office manažér, Project manager, Account manažér, Konzultant. Vždy je lepšie presne vedieť, čo od Vás bude zamestnávateľ očakávať.

Nie je manažér ako manažér

Názov manažér ešte neznamená, že budete niekoho manažovať. Vo veľa prípadoch ide o samomanažovanie a veľké prikrášlenie s cieľom nájsť rýchlo zamestnanca. Medzi takéto tradičné pozície patria Manažér skladových zásob (skladník), Manažér logistiky (dispečer), Front Office Manager (recepčná), Fleet manager (garážmajster).

Drásač či cvikár

Medzi ponukami práce sa objavujú aj miesta, ktoré nepôsobia príliš vábne. Napríklad taká Práčka, Zarábač, Voskovač, Drásač, Stajník, Sadzač či Cvikár. Ide skôr o manuálne zamestnania, ktoré sa vyskytujú najmä v priemyselnej výrobe. Vo väčšine prípadov sú priamo odvodené od činnosti, ktorú pracovník vykonáva. Kreativita je v tomto prípade skôr nevýhodou.

Nové na Slovensku, ale nie vo svete

Na trhu práce máme aj veľa pracovných miest, ktoré sú pomerne nové a veľa ľudí ani nepozná ich náplň práce. Medzi takéto s istotou patria AML špecialista (ide o špecialistu na ochranu pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a financovaním terorizmu), Dizajnér tvarovania kameňa (pracovník, ktorý vytvára plastiky a reliéfy z prírodného a umelého kameňa), Barista (odborník na prípravu kávy), Taxátor (pracovník vyhotovujúci programy starostlivosti o les). Niektoré nemajú ešte ustálený názov.  V praxi si potom pracovník pripravujúci pizzu musí vyhľadávať ponuky hneď pre niekoľko výrazov. Medzi tie najfrekventovanejšie patria Pizziar, Pizzér, Pizzamajster, Pizzerista.

V zahraničí sa objavujú aj naozaj exotické pracovné miesta, ktoré by u nás našli uplatnenie len veľmi ťažko. Napríklad Profesionálny čakateľ v rade, Objímač ľudí, Stylista jedla, Profesionálna družička, Vlasový terapeut, Profesionálny čistič uší, Živá figurína či Vesmírny agent. Existujú dokonca pozície, pre ktoré nemáme ani žiaden slovenský ekvivalent či výraz, akými sú Pracovník, ktorý tlačí cestujúcich do metra, Pracovník, ktorý v hoteli zohreje posteľ, či Pracovník, ktorý určuje pohlavie u hydiny.

Aj keď možno považovať Slovensko za konzervatívne, je len otázkou času, kedy aj k nám prídu pracovné miesta a oblasti podnikania, ktoré môžu byť v súčasnosti považované skôr za sci-fi.