TREXIMA ako súčasť WinWin4WorkLife
Spoločnosť TREXIMA Bratislava sa stala súčasťou konzorcia medzinárodného projektu WinWin4WorkLife, ktoré úspešne získalo grant v rámci programu Horizont Európa – program Európskej únie financujúci projekty v oblasti vedy, výskumu a inovácií. Tento ambiciózny projekt sa zameriava na tému „Pracovné podmienky práce na diaľku a ich ekonomické, sociálne a priestorové účinky.“
Cieľom projektu je získať dôležité údaje od zamestnávateľov a zamestnancov s cieľom pochopiť vplyv využívania práce na diaľku na mobilitu zamestnávateľov aj zamestnancov. Za týmto účelom bude projekt WinWin4WorkLife zhromažďovať nové a komplexné údaje v piatich európskych krajinách – v Nemecku, Fínsku, Luxembursku, Portugalsku a na Slovensku.
Slovensko bude teda jednou z piatich krajín, kde sa uskutoční prípadová štúdia a dotazníkové zisťovanie. V rámci tohto procesu budú analyzované názory a spokojnosť zamestnávateľov i zamestnancov s prácou na diaľku, bude posudzovaná jej praktickosť a efektívnosť s cieľom umožniť zdravé, inkluzívne a udržateľné využívanie tejto formy práce.
Projekt stanovuje päť kľúčových cieľov a výsledkov. Medzi ne patrí:
- Interdisciplinárne pochopenie interakcie medzi súkromnou a pracovnou sférou pri práci na diaľku;
- Skúmanie životných a pracovných podmienok zabezpečujúcich zdravú rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom a rodovú rovnosť v rôznych regiónoch;
- Predpovedanie vplyvov práce na diaľku na mobilitu, využitie pôdy, kvalitu ovzdušia, hluk a zdravie;
- Posilnenie poznatkov o úlohe kultúry, regionálneho kontextu a systémov sociálneho zabezpečenia pri práci na diaľku zo strany zamestnancov i zamestnávateľov;
- Vytvorenie komplexného súboru územných politík udržateľnej implementácie dohôd o práci na diaľku, ktoré budú výsledkom spoločného úsilia zainteresovaných strán a občanov.
Sme mimoriadne hrdí, že TREXIMA Bratislava prispeje svojimi odbornými schopnosťami a dlhoročnými skúsenosťami so skúmaním trhu práce k úspešnej realizácii projektu.
Konzorcium projektu WinWin4WorkLife pozostáva z 15 partnerov:
- Luxemburský inštitút sociálno-ekonomického výskumu
- Euroquality
- Bruselská slobodná univerzita
- Hbits
- Verejná výskumná univerzita v Lausanne vo Švajčiarsku
- Inštitút Prolepsis – občianska nezisková spoločnosť preventívneho environmentálneho a pracovného lekárstva
- Dánsky výbor pre zdravotnú výchovu
- Ist-id – združenie Instituto Superior Técnico (verejná škola inžinierstva a technológie, súčasť lisabonskej univerzity) pre výskum a vývoj
- Technická univerzita v Mníchove
- Zew – Leibnizovo centrum pre európsky ekonomický výskum v Mannheime
- Polytechnická univerzita v Madride
- Žilinská univerzita v Žiline
- Helsinská univerzita
- Maastrichtská univerzita
- TREXIMA Bratislava, spol. s r.o.
Autor: Kristína Koteková
Viac informácií: Jozef Krabáč I Mobil: 0948 058 664 I Email: [email protected]