Novinky

Situácia na trhu práce je priaznivá, v januári pribudlo 21.000 ponúk

Počas roka 2021 ponúkol ISTP 205.000 nových voľných pracovných miest so slovenským miestom výkonu práce, počet pracovných príležitostí sa v porovnaní s rokom 2020 zvýšil o desať percent.

Zdroj: TASR
Za mesiac január vzniklo najviac pracovných príležitostí v Bratislavskom kraji, ktorý ponúkol viac ako 4000 voľných miest. “Vysokú šancu na novú prácu ponúkajú aj Trnavský (3050) a Nitriansky kraj (2900). Najmenej ponúk vzniklo v Košickom kraji (1250),” spomenul Hudec a dodal, že z okresov sú na tom najlepšie Bratislava, Trnava, Nitra, Malacky a Žilina, naopak, najťažšie sa hľadá práca v Medzilaborciach, Poltári a Sobranciach.

Prítok nových voľných pracovných miest za január podľa krajov


Počas roka 2021 ponúkol ISTP 205.000 nových voľných pracovných miest so slovenským miestom výkonu práce, počet pracovných príležitostí sa v porovnaní s rokom 2020 zvýšil o desať percent. Najviac aktuálnych zahraničných príležitostí je v Nemecku (1500 voľných pracovných miest), Rakúsku (500) a Holandsku (400).

Zamestnávatelia vlani ponúkali pracovné miesta predovšetkým v oblastiach strojárstvo vrátane výroby motorových vozidiel (6000 nových ponúk), technické a manuálne prierezové zamestnania (3800) a stavebníctvo (1500). V prvej desiatke sa umiestnila aj pandémiou skúšaná gastronómia, ktorá priniesla 900 nových ponúk.

Prítok nových voľných pracovných miest za január podľa pracovných oblastí (TOP 12)

“Zamestnávatelia potrebujú obsadiť hlavne pozície montážnych pracovníkov (operátorov) v strojárskej výrobe, pomocných pracovníkov vo výrobe, montážnych pracovníkov elektrických a elektronických zariadení, vodičov nákladných automobilov a kamiónov a skladníkov,” vymenoval Hudec. Zo špecialistov a odborných pracovníkov sú vyhľadávaní špecialisti v oblasti databáz a počítačových sietí, finanční a investiční poradcovia a agenti, obchodní zástupcovia, špecialisti v ošetrovateľstve a zdravotné sestry, špecialisti v oblasti finančníctva a poisťovníctva a lekári.