Novinky

Portál ISTP.sk eviduje 6500 pracovných ponúk pre Ukrajincov

Bratislava 15. marca (TASR) – Začiatkom marca spustil pracovno-poradenský portál Internetový sprievodca trhom práce (ISTP.sk) iniciatívu na registráciu Ukrajincov, ktorí majú záujem pracovať na Slovensku (www.istp.sk/help-ukraine). Portál eviduje aj voľné pracovné miesta pre Ukrajincov nahlásené zamestnávateľmi. Aktuálne sa podarilo zhromaždiť už 1200 inzerátov vhodných aj pre Ukrajincov, čo predstavuje 6500 voľných pracovných miest, uviedol v utorok projektový manažér portálu Pavol Hudec.
      
“Najviac ponúk je v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji v pracovných oblastiach strojárstvo vrátane výroby motorových vozidiel, technické a manuálne prierezové zamestnania, stavebníctvo, doprava a elektrotechnika. Zamestnávatelia v týchto ponukách požadujú predovšetkým stredoškolské vzdelanie, ale v mnohých prípadoch postačuje aj základné vzdelanie,” priblížil Hudec.
      
Zamestnávatelia môžu označiť svoj inzerát jednoduchým zakliknutím informácie, že je ponuka vhodná aj pre Ukrajinca/Ukrajinku, a tak je možné cielené zobrazenie ponúk pre ukrajinských uchádzačov o prácu. Na označenie, či je ich pracovná ponuka vhodná aj pre Ukrajincov, vyzval portál aj zamestnávateľov s aktuálnym inzerátom.
      
Ukrajinci majú na ISTP.sk k dispozícii dotazník v ukrajinčine, angličtine a slovenčine zameraný na zistenie úrovne vzdelania, znalosti jazykov a oblasti záujmu. V súčasnosti už portál eviduje 1700 záujemcov o prácu na Slovensku. Prevažujú ženy s vysokoškolským vzdelaním a znalosťou ruštiny a angličtiny. Najväčší záujem je o manuálne činnosti, prácu v obchode, sociálnych službách, administratíve, ale i o prácu v gastronómii, potravinárstve, poľnohospodárstve, cestovnom ruchu, zdravotníctve, vzdelávaní, IT, doprave a logistike.
      
Ukrajinskí uchádzači by chceli pracovať predovšetkým v Bratislave, Košiciach, Nitre, Trnave a Žiline. Prístup k databáze majú Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR, Republiková únia zamestnávateľov, Asociácia priemyselných zväzov a dopravy, Združenie miest a obcí Slovenska, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora a Asociácia nemocníc Slovenska.

Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”